8 Ağustos 2011 Pazartesi

İşkence Aletleri

Futbolu ne kadar seviyorsam tarih okumayı, tarih ile ilgili bir şeyler araştırmayı da o kadar seviyorum.
Küçüklüğümden beri tarihçi olmak istemişimdir. Hala da buna şansım olduğuna inanıyorum. Ama hayatın neler getirip neler götüreceği belli olmadığı için bende yolumu Gazetecilik yönünde çizdim.

Umarım kendime örnek aldığım kişiler gibi iyi ve dürüst bir gazeteci olabilirim.

Neyse konuyu dağıtmayalım. Bu yazıda Tarihte kullanılan işkence metotlarına ve işkence aletlerine bakacağız.

İnsan aklı neleri yapıyor ve diğer insanları konuşturmak onlardan bilgi almak için akıl almaz metotlara başvuruyor. Beni en çok etkileyen birkaç işkence metodundan bahsedeceğim.

1- Halifax ( Bilinen adıyla Giyotin );


İngilterenin "Yorkshire" kasabasında yün hırsızlarını idam etmek için geliştirilmiş bir sistemdir Halifax. Halifax halkının önemli bir geçim kaynağı yüncülüktü. Yün hırsızlarına önlem almak için Halifax yani günümüz ismiyle Giyotin sistemi yapılmıştır.

4 er metrelik iki büyük direğin arasına yaklaşık 3.5 kilo ağırlığındaki bıçak sistemi konuyor. Ve 3-4 metre yukarıya çekilen bıçak bir anda aşağı doğru bırakılıyor. Kurban için son derece kötü bir ölüm.

Halifax daha sonra Fransada 1789'da Giyotin adını almıştır. Bunun da bir öyküsü vardır.  Ben bunun öyküsünü size bırakacağım. Merak edenler küçük bir araştırma yapabilirler =)

1541 ile 1600ler arası resmi kayıtlata göre Halifax'ta 150 kişi idam edilmiştir. Kaçmayı başaran yalnızca 1 kişi olmuştur. O da 7 yıl sonra kasabaya geri dönmüş tekrar Halifax'ta idam edilmiştir.

1938 ile 1945 Yılları arasında Nazilerde Halifax'ı kullanmışlar ve 40 000 insanı katletmişlerdir.

2- Çin Su İşkencesi;

Çin su işkencesini duymayan yoktur sanırım. Kurban bir masaya yatırılır. Ayakları,elleri bağlanır ve başı sabitlenir. Kurbanın alnının tam ortasına yukarıdan damla damla su damlatılır. PIT PIT PIT.

Belli bir süre sonra damlalar ağırlaşır. Kurbanın sinir sistemi bozulur.Sakin düşünemez ve çıldırma noktasına gelir.
Şimdi size çoğu insanın yanlış bildiği bir bilgi paylaşacağım. Çin su işkencesini bulanlar Çinliler değildir. Bu dahiyane işkence yöntemini bulanlar Akdeniz'in ateşli insanı İtalyanlardır. İsmi gizemli olsun diye Çin su işkencesi denmiştir.

Vatikan bu işkenceyi çok kez kullanmıştır.

3- Demir Bakire;

Çivili Tabut. Demir yada metalden yapılan geniş bir dolap. İçerisinde de ucu sivri çiviler. Demir Bakire işkencesini daha da ölümcül yapan,demir bakirelerin bazıları önemli organlara gelmeyerek ölümü geciktiriyordu. Kurbanın kanaması artıyor ve buna bağlı olarak kurban daha da acı çekiyordu.M.Ö 3 yüzyıl'da Spartalılar ve Yunanlılar 1800 lerde ise İspanya'da Enginizasyon mahkemesi bu işkence yöntemini kullanmıştır.

Saddam'ın oğlu Uday'da  kötü oynadıkları gerekçesiyle futbol takımını demir bakire işkencesine tabi tutmuştur.

4- Demir Sandalye Yada Demir Çizme İşkencesi ;


Demir çizme işkencesi kesin olarak bilinmesede İngilterede bulunduğu sanılmaktadır. 2 türlü yönetimi vardır. 1. yöntemde kurban çivilerle dolu sandalyeye oturtulur. Çivilerin ucu paslı ve çok sivri olmadığı için tam olarak organlara girmez ama kurban inanılmaz bir acı çeker. Ve bu esnada da öğrenilmek istenen bilgileri kurban söyler.

2.yöntem ise biraz daha farklıdır. Bu yöntemde kurban sandalyeye oturtulur. Ayaklarına tıpkı bir çizmeye benzer demir bir metal  bağlanır. Daha sonra 2 ayağın arasına tahta sokulur. Ve üstten tahtaya vurulmaya başlanır. Böylece kurbanın tüm bacak kemikleri kırılır.


Bunlar insanoğlunun insanoğluna yaptığı işkencelerden yalnızca birkaç tanesiydi. Daha yüzlerce işkence yöntemi ve metodu vardır.  Ben yalnızca bana ilginç gelenleri sizlerle paylaşmak istedim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder